Humorné, zároveň poučné malůvky s příběhem od Vojty Dvořáka, UIAGM Vůdce.
Humorné kresbičky doplněné krátkým poučným čtením od horského vůdce UIAGM - Vojty "Watta" Dvořáka.
Krásné chvíle na horách, ledech nebo na umělých stěnách vám přeje autor
Vojtěch Dvořák horský vůdce UIAGM, www.alphaguide.cz
ČOK HORYS MĚNÍ I V JEDNOPRDĚ
Čok Horys přebere v klidu i jednoprdu. Jak je to možné?
Naučil se tuto techniku při nacpávání fajfky. Takže na tabáku by mohlo být varování: Ministerstvo zdravotnictví varuje: Kouření může zlepšit vaši lezeckou techniku!
ČOK HORYS NESLAŇUJE - všechno skáče!
Nějaký specifický styl nebo technika? Jasně.Nikdy nezapomene při skoku udělat kopačku s otočkou. To nemají rádi „chytači“ při boulderingu. Pár už jich to škaredě odskákalo.
ČOK HORYS ZÁSADNĚ SÓLUJE
Nevěděl, že se leze i s lanem. Když byl malý, vyslechl při výletě ve skalách rozhovor dvou horolezců. Jeden říkal kolegovi: „To vyleze i bába s nůší!“ A tak se tou cestou v pauze na svačinku prošel. Samozřejmě bez lana!
ČOK HORYS se nepotí. Nepotřebuje máčovat.
Sám totiž magnézium
vylučuje pokožkou. I na písku. Nemůže za to.Vy to však s máčem na písku
nepřehánějte.
ČOK HORYS: Spára je jeden velkej chyt. Čok Horys to ví.
Přestože vyleze i břízolitovou zeď, dá si rád i spáru. Zkuste to taky. Začněte těmi lehčími a odjištěnými. Pak se můžete vrhnout na nějaké vypečené. Jdi do varu, čapni spáru, hodně zdaru!
ČOK HORYS: Jištění zdržuje. Tak praví Čok Horys.
Vy se tím neřiďte nebo se nenechejte od něj jistit. Mezijištění neuznává a lano pro druholezce je pouze na vaše vytažení na štand. Tak mě napadá, že ani štandy neuznává. Jak to teda ten chlap k čertu dělá?
ČOK HORYS
Víte, kolik udělá ČOK HORYS (to je český dvojče toho americkýho chlápka Chucka Norrise, o kterým kolují ty neuvěřitelný historky) kliků? Všechny!
ČOK HORYS
Víte, že ČOK HORYS (to je český dvojče toho americkýho chlápka Chucka Norrise, o kterým kolují ty neuvěřitelný historky) vylezl na všechny 8000ky bez kyslíku? Fakt, úplně!Na jeden nádech!
ČOK HORYS
Věděli jste, že ČOK HORYS (to je český dvojče toho americkýho chlápka Chucka Norrise, o kterým kolují ty neuvěřitelný historky) umí dobírat i přes lodní uzel?
Proskitutky
Někdo by chodil na skialpy furt, ale nemá s kým. Někdo chodí i sám. Což není úplně ideální. Snažte se chodit alespoň ve dvou. Takže se nezlobte na děvčata, která se připojí a jdou na pásy takřka s kýmkoliv. Činí tak dobře. Příště třeba vyrazí právě s vámi!
HESKIDEN
Každý den na horách je vlastně hezký a je-li stráven na lyžích, tak platí dvojnásob.
Avšak jedná-li se o první hezký den po delší periodě škaredého počasí, zbystřete! Tento den se stává nejvíce lavinových nehod. Všichni chtějí šlapat nebo lyžovat a snaží se dohnat sezení na chatě. Speciálně takový první den buďte velmi opatrní a pamatujte, že méně je někdy více.
TatranSKI čaj
Alkohol na túře. Dodává odvahu a posiluje ducha. Přesto to s alkoholem nepřehánějte nebo si to nechejte až na chvíle po túře. Na chatě či na boudě. Alkohol vaše lyžařské schopnosti nezlepší!
Horské signály
Jak se volá na vrtulník, víte? Symbol písmene „Y“ vytvořený ze zdvižených paží zná asi každý. K čemu je však dobré znát i písmen „N“? V případě, že vrtulník hledá ty, kteří o ni volali, a prolétá okolo vás, můžete dát posádce na srozuměnou, že vy jste to nebyli. Zvláště, když se v údolí nebo na svahu motá více družstev. K čemu je volání tak, že z paží vytvoříte okolo hlavy pomyslný kosočtverec? Je to novinka a znamená to, že je to fakt špatný a taky to, že nemáte žádné pojištění.
Na lehko
V polovině zjistil, že je teprve ve čtvrtině. Hrůza, že? Taky se vám stalo, že vám přišla nějaká túra nekonečná?
Když máte natrénováno nebo razíte někam nalehko, nepříjde vám to. Většinou se trápíte na začátku sezony, nebo když máte velký a těžký batoh. Co s tím? Na akce se připravujte. Nespoléhejte na to, že jste předloni zaběhli půlmaratón. A taky můžete ušetřit na váze vašeho batohu. Na bundě, izolaci a na lehkých, ale funkčních kalhotách stlučte hmotnost třeba i o ½ kila. A to není málo!
Hvězdice vs. lastury
Už jste někde četli v nabídce cestovních kanceláří, že se budou podnikat „hvězdicové“ výlety do okolí? Zažili jste to a opravdu to byly hvězdice? Jestli ano a vždy jste se vrátili večer na ubikaci, měli jste štěstí.
Protože kromě hvězdic byste a to nejenom u moře, mohli podnikat výlety „lasturové“. Co by to mohlo být? No chodili byste ve spirále a to nechcete, ne? U moře ani na horách. Připravujte se tedy zodpovědně na vaše túry. Nespoléhejte jenom na navigaci v telefonu. Mějte vždy papírovou mapu a dobrou buzolu nebo kompas.
Co se děje na skalách
Tak pro tentokrát BEZ KOMENTÁŘE
Proč jsou psi lepší parťáci než ženy #VI
Psi se nevrtají ve vašem vztahu. Nezkoumají vztahy s jinými pejsky.
Nikdy se ještě nestalo, že by vám pes řekl, že si o tom potřebuje vážně promluvit. To je ta věta, kterou když pronese žena, cítíte se jako 5 metrů nad kyselou smyčkou v osoleným rajbasu. Začnou se vám klepat kolena a potit ruce. Tohle zkrátka psí kamarádi naštěstí nedělají. Ani fenky.
Proč jsou psi lepší parťáci než ženy #V
Horolezci jsou trochu nepořádní a nechávají po návratu ze skal nebo ze skalpů malý nepořádek. Kamarádova žena trochu přeháněla, když mu říkala po návratu se skal: „Padají z tebe stromy.“ „Opadávají z tebe skály.“ Ve skutečnosti se jednalo o větvičky z borovic a písek ze Skaláku. Někdy necháme někde sušit stoupací pásy nebo necháme uloženej lezeckej cajk. S tím, že to hned uklidíme. Což, že je to uprostřed obýváku a od Velikonoc? Psům to nevadí.
Proč jsou psi lepší parťáci než ženy #IV
Psi mají stabilní náladu. Když jsou najezení nebo když jim do omrzení házíte klacek, jsou v klidu. Když mají náhodou špatnou náladu, tak vám na otázku, proč například tolik nadělali v předsíni, neodpoví: „PROTO, PROTO a PROTO!“ Zkrátka když náhodou nemají náladu, nevaří tzv. „mrkev ve třech hrncích“.
Proč jsou psi lepší parťáci než ženy #III
Psi se stále nedívají na displej mobilu nebo neposílají štvavé SMSky, když vy zrovna řešíte těžký krok nebo patičku ve vašem projektu. Neruší vás telefonem, když zážitky ze skal probíráte s kamarády u piva. Se psem máte klid. Čím později dorazíte ze skal domů, tím radši vás vidí.
Proč jsou psi lepší parťáci než ženy #II
Když strávíte ve skalách fajn chvíle nebo se seznámíte s horolezkyní a v hlavě se vám zasekne její jméno, ještě není se psem v domácnosti zaděláno na katastrofu.
Zavoláte na vašeho Šarika Sabino a ani si toho nevšimne. Když nemáte doma psa, ale ženu, musíte vymyslet lest. Říkejte všem ženám nějakým neutrálním oslovením. Fantazii se meze nekladou. Co takhle třeba „Ňufíčku“?
Proč jsou psi lepší parťáci než ženy #I
Čím později dorazíte ze stěny nebo ze skal, psi vás raději vidí. Vrtí ocasem, olizují vám ruce a vesele skáčou. V očích mají čirou radost. To většinou u žen nebývá. Taky skáčou, ale většinou 2 metry vysoko a zpravidla nevrtí ocasem, pokud je mi známo. Pes vám ani nedá batoh za dveře nebo nevymění zámek ve dveřích. Co však mají společného je fakt, že často po divokém přivítání mají ženy i psi němou tvář – zkrátka s vámi nikdo nemluví.
Příprava na lezeckou sezónu
Po svátcích a tuhé zimě se někteří z nás trochu přikrmili. Je čas se připravit na lezeckou sezónu! Skály za pár dní či týdnu oschnou, na sluníčku budou i hřát a my vyrazíme natěšení do skal. Nyní můžeme začít cvičit a lézt s přirozenou nadváhou místo olověné vesty. A postupně tak shazovat balast a na jaře se pustit do našich projektů či do shazování pytlů.
„Spásový“ dopravník
Už jsou na trhu k dostání elektrická kola, koloběžky, skateboardy, různá vozítka a dokonce už i elektrická surfová prkna. A pro skialpinisty kromě motorového skútru či lanovky žádné ulehčení. Vymysleli jsme na túře nový koncept eSki motorových pásů, které vás mohou spasit. Jedná se o dvojici pásů, které vás vytáhnou na kopec bez námahy. Ovládání je zabudováno v teleskopické holi. Na sjezd stačí pouze překlapnout tyto pásy na horní stranu lyží a frčet takto do údolí. Na chatách by fungovala síť dobíjecích stanic. Všechno je to do detailů promyšlené. Najde se investor?
Kosa jak z nosa
Jo. Všichni předpovídají tuhou zimu. Těšíme se na sníh a na to, že nám natečou ledy. A největší zima je přece od noh. To už říkaly naše babičky.Nezapomeňte se kvalitně obléknout. Třeba si hoďte do batohu, když vyrazíte na skialpy izolačku ALPHA, která je super prodyšná nebo na ledy BELAY, která má výborný poměr váha/tepelný komfort.
Oboje zateplovačky vás udrží v teple. Na túře i na štandu. Jo a samozřejmě nezapomeňte na pořádné boty. Takové, aby se vám tam vešly pořádně teplé ponožky.Háček vs. Chuck Norris
Zdeněk „Háček“ Hák vylezl s Márou Holečkem na Gasherbrum I, ale pro Chucka by tohle nebylo dost dobré SATISFACTION.
On by to šel bez kyslíku, ale na jeden nádech = maximálně čistý přelez. Plošinu na bivak by udělal kopačkou s votočkou. Noc by přečkal v lotosovém květu. Dolů by sletěl ve veverčím oblečku, který by vytvořil pouhým roztažením paží, protože díky brutálnímu véčku by ho to nadnášelo. A byl by dole natotata.
Volby
Malá účast voličů u voleb? A horolezci, taky volí? Měli by. Představte si lezecké volby. Koho byste volili?
Máslo
Ono když něco jde jako po másle, má se za to, že jde všechno zlehka.
Máslo tedy znamená, kromě toho, když ho máte na hlavě, že všechno běží, funguje, že to zkrátka lítá. A v lezení, když jste na uletění, ale udržíte se, měli jste pravděpodobně pěkně „na másle“.
RETARDAIR
Tak to je jasné jako facka. Pochopili jste to? Došlo vám to? Za několik sezon lezení na zajištěných cestách - ferratách (ZC) jsem už viděl leccos. Lezení ZC zvládne i cvičené práce. Není to nic složitého. Přesto může spadnout na sebelehčí ZC kdokoliv z nás.V případě pádu bychom měli být řádně vybaveni certifikovaným vybavením, které pád absorbuje. Sedák je řádně zapnutý a oblečený. Tlumič je řádný výrobek. Žádná samo domo smyčka. Mám helmu na hlavě … Kdo tohle to nechápe, tak to je pěkný RETARDAIR. Střela skála – země.
Superháček?
Tak člen Directalpine týmu vylezl společně s Těbůhem super linku na Gasherbrum 1.
Jmenuje se Zdeněk Hák, ale je to spíše Superhook. Není žádný profesionální atlet či sportovec, ale horský vůdce a nadšenec. Superman má tak velkou konkurenci. Jenomže Háček je natolik rozumný, že si nenatahuje trenky přes kalhoty jako on, ale spoléhá na oblečení českého výrobce Direct Alpine. Mezi jeho oblíbené kousky patří fenomenální "Kaskády".
Jsem lezba nebo lezec?
Myslel jsem si, že mám v tomto jasno. Nicméně jsem trochu zapochyboval nedávno na baru. Piju drink a přisedne se ke mně holka. Dali jsme řeč.
Ona prý, že je lezba. Zeptal jsem se: „Co to je?“ Rozpovídala se: „Ráno vstanu a myslím na ženský, po snídani taky. Dopoledne myslím na ženský. S nějakou zajdu na oběd. Pak odpoledne myslím zase na ženský. Večer s nějakou někam zajdeme. Pomilujeme se.“ Pak na mě udeřila ona: „A co jsi ty zač?“ Odpověděl jsem zmateně: „Doteď jsem si myslel, že jsem lezec, ale asi jsem spíš taky lezba!“
Padání. Hrůzu nahání.
Do poslední chvíle se držíte zuby nehty. Nechce se padat. Nikomu. Kruh je proklatě nízko. Když se na vás někdo kouká, chvíli tam jste a pak najednou zmizíte někde pod stromy nebo o hodně metrů níže. Není to sranda.
Já osobně na písku nastupuji do cesty, že to vylezu bez pádu. Lezu jako na „sólo“. Vím, že mě to brzdí. Lezu pod svoje fyzické limity. Lezení je však komplexní disciplínou. Tohle je na lezení to nejvíc fascinující. Není to jenom o pažích, ale i o hlavě. Já lezu na jistotu. Přesto lezu a s tlamou jsem smířen a akceptuji pád, jako moje selhání. Jsem ze staré školy. Cesta mě setřásla a já na ni neměl. Takže jsem „onsightový“ lezec z přesvědčení.
O co jim de?
Lezcům jde samozřejmě o víc věcí než o lezení. Mají taky rádi pořizování lezeckého vybavení.
Studování průvodců. Koukání na lezecký videa. Čtení horolezeckých časáků. Tlachání o lezení v hospodách. Snění o těžkých výstupech. Psaní příspěvků na Lezce. Taky rádi mačkají gumová kolečka nebo shybují. Zaujatě koukají na mosty, stěny, zídky, pomníky, jestli by se dalo na ně někudy vylézt.
Cvičme v rytme
Už se zase blíží doba, kdy se zavřeme na stěny a na bouldrovky.
Jak to tak sleduju, někteří nováčci (nezkušení) si nakládají víc než jiní. A zatěžují hlavně dvě tělesné skupiny a jednu vypínají. Přetěžují břicho a bicepsy. A mozek off. To hlavně když se vedle nich mrská na stěně nějaká bouldristka.
Takže? Jak říkají klasici: „Lezte hlavou!“
Via fADRáta?
Přišel jsem na to, že Ádr je ideální místo na vytvoření krásných zajištěných cest. Prostě ferratový ráj.
Je to jednoduchý jako facka. Stačí provléknout kruhy ocelové lano, zasponkovat a do slaňáku hodit velký oko. A je to. Ferrata jako fík! Směry to budou odvážné a asi budou atakovat obtížnost E a F. Možná i víc. Stěny hladký jako sklo.
Rakušánci budou jezdit sem a koukat, jak odvážný to zajištěný cesty v zemi za Alpami to tu máme. A asi nebudou vůbec věřit, že to někdo před tím lezl bez nataženého ocelového lana. Paráda, ne?
Bába s nůší
Ať si Adam leze 9c, američtí drsoni dávaj nejtěžší spáry, Háček s Márou lezou alpsky na G1, nejlepší je a bude vždycky bába s nůší.
Ta přeleze všechno. Kdyby bylo na mě, pošlu na příští olympijské hry Bábu s nůší!
S holkama
Jak píše klasik. „Žena v chlapském kolektivu způsobuje nezdravé napětí. Proto je nutné si hned na začátku vyjasnit, že dívka s žádným chlapcem nechce chodit a že bude se všemi jenom kamarádka.“
Nejlépe je to udělat tak, když se toho ujme nejsilnější osobnost v kulektivu. Může to udělat například tak, že se oné dívky zeptá: „Chceš se mnou chodit?“
Ona odpoví (nejpravděpodobněji): „Nechci!“. Osobnost kulektivu na to může odpovědět: „Tak to je fajn. Takže od teď jsme kamarádi a tady kulegové, ať si to mezi sebou vyřeší sami!“
Co se děje na poště
- Horolezec kamarád: „Jak se máš?. Seš nějakej smutnej?“
- Horolezec himalájista: „Moje stará je asi děvka!“
- Horolezec kamarád: „Jaks na to přišel?“
- Horolezec himalájista: „Jsme skončili na expedici dřív a tak jsem poslal pohled, ať mě čekají doma dřív. A přijedu domů a stará se mi peleší s nějakým cizím chlapem.“
- Horolezec kamarád: „Nebuď smutnej, to tvoje stará ještě nemusí být hnedka děvka. Třeba maj jenom bordel na poště!“
PP aneb poslední písky
Tak už je to tak. Pískovcová sezóna pomalu končí, kdo chce ještě zažít nějaké dobrodružství na skalách, měl by si pohnout. Času je málo.
O zážitky při lezení na písku není nikdy nouze. Většinou se jedná o výstup hrůzy, ve které necháme kus sebe.
Kůži, kalhoty a někdy i krev. Lezeme na krev, ale jdeme do toho zas a znova. Já, vy a někdy i tatranci.
Problémy s alkoholem
Stalo se v lokálu. Chlapec chce po boulderingové dávce v gymu koupit v lokále dívce drink.
Ta však odpoví, že má po alkoholu problémy s nohama.
Starostlivý chlapec, který ví co a jak, se zeptá, jestli jí nohy otékají (asi do lezeček). Dívka suše odpoví: „Ne, roztahují se.“
IRON MAN
Prázdniny se blíží a vy možná vyrazíte na zajištěné cesty u nás nebo do Alp. Cítíte se jako Iron Man? Železný muž? Tedy člověk nadpřirozených schopností a majitel vyspělé technologie? Nebo jste jenom nadšenci, kteří rádi jezdí do hor a lezou zajištěné cesty?
Správný Iron Man by měl mít:
- Natrénováno
- Správné a certifikované vybavení
- Znalosti o používání vybavení na lezení zajištěných cest
- Udělanou domácí přípravu včetně map, nákresů a počasí
- A dobré parťáky na feraty (něco jako další Avengers).
Na písku
Mám rád holky, které jsou schopny se sami sbalit a vyrazit do skal. Bez chlapů. Rád se na ně dívám a pozoruji. Jaké si vybírají cesty, jak se povzbuzují a jak řeší problémy. Je to jiné než mezi chlapama nebo ještě jinačí než mezi koedukovanými dvojicemi. Mám rád tyhle holky, co mají koule!
Proč jsou psi lepší než ženy
- Psi nečekají, že zavoláte, když se zaseknete na stěně nebo ve skalách.
- Čím později se vrátíte ze skal domů, tím mají větší radost, že vás vidí.
- Psi vám odpustí, že si hrajete i s jinými psy.
- Když na psa zavoláte jiným psím jménem, nevšimne si toho.
- Psi jsou rádi, když na podlaze necháváte lezecký matroš a jiné krámy.
- Psí nálada je celý měsíc stejná.
- Psi nikdy necítí potřebu zkoumat váš vztah.
- Psi chápou, že řídit se instinkty je lepší, než se zeptat na cestu.
- Psi se nevyptávají na každého jiného psa, které ho jste potkali ve skalách.
- Psi vám nezakazují si kupovat další vybavení do skal nebo do hor.
- Psi nikdy neočekávají dárky.
Vojtěch Dvořák horský vůdce UIAGM
Medvěd šikulka
Poslední medvěd v Čechách byl zastřelen u Jeleních Vrchů na Šumavě 14. listopadu 1856. To by mělo znamenat, že v Česku byste měli být na vašich výpravách v klidu. Takže?
Tak to asi vypadá, že to nejhorší co vás může potkat na vašich cestách po českých horách, je srážka s blbcem. Pozn.: Tu zastřelenou medvědici však můžete přesto potkat v Horní Plané. Do znaku si jej vzali místní občané.
Posledních X věcí, co by kdy horolezcova partnerka vyslovila
- Nevypadám v tomhle, že mám moc malý zadek? (viz obrázek)
- Prosím tě, tohle staré tričko nezahazuj, ty díry v podpaží jsou tak super.
- Kup si konečně nějaký nový matroš!
- Už máš to nové lano?
- Spletla jsem se, pravdu máš určitě ty.
- O jakém našem dnešním výročí to mluvíš?
- Mohl by náš vztah být méně platonický?
- Mě už obyčejné přátelství nebaví.
- Už jsi dlouho nikde nebyl.
- Nemohli bychom spolu dneska večer nemluvit? Raději bych si jenom četla Montanu.
Vojtěch Dvořák horský vůdce UIAGM
Lezecké plány
Celou zimu jste do toho bušili. Chodili jste pravidelně na stěnu nebo na bouldrovku. Připravovali jste se na lezeckou sezonu. A už je to tady. Lezecká sezona.
Takže své dívce klidně řekněte určitě něco hezkého, až bude padat hvězda. Protože vy jste realisté a víte, že pro splnění vašeho snu je třeba něco udělat. Nestačí si samozřejmě jenom něco přát.
K zamyšlení
Tak to je. Průvodci jsou plní problémů. Zkuste jim pomoci a trochu je rozveselte. Vezměte je na výlet do skal nebo mezi kameny v lese a nějaké ty problémy jim pomozte vyřešit. Udělá to radost nejen jim, ale i vám!
Stisky
Po zimě strávené na umělé stěně. Po večerech zalamování na lištách, drcení stisků a hlazení oblin konečně nastává chvíle vyrazit do skal.
Ať už se chystáte vydrtit cestu na stisky nebo si jen tak vylézt na nějakou věž a rozhlídnout se do okolí, začněte zlehka a dávejte bacha. Skály nejsou umělá stěna.
Directalpinisima
Nechte z vrcholu skanout kapku. Její dráha vám určí ideální směr. Diretissimu!
Jedná se o lezení v přímém směru. Kdysi velmi populární a někdy trochu na sílu. DIRECTALPINE má dokonce kousek tohohle slova ve svém názvu. Cítím, že v tomto případě „direkt“ znamená přímo neboli férově. Šijou a vyrábí v Evropě. To se mi líbí.SORRY JAKO!
Ve skalách dávejte majzla. To nejmenší, co pro svou větší bezpečnost můžete udělat je PARTNERSKÁ KONTROLA.
Zkrátka a dobře, když je všechno v pořádku a jisticí řetězec funguje jak má, tedy sedací úvazek, lano, a jistič, musí to být už velká smůla, když i přesto dojde k nehodě.
Proto je bezpodmínečně nutné, aby proběhla partnerská kontrola: lezec má zapnutý sedací úvazek a je správně navázaný, jistič má lano správně v jistící pomůcce, která je spojena se sedacím úvazkem zajištěnou karabinou s pojistkou. A uzel na konci lana – samo sebou. TIP: Ani přetočený sedák, nohavičky či jistící oko nepůsobí dobře – profesionálně.
Dbejte tedy na „ústrojní kázeň“ a snažte se alespoň blufovat a vypadat jako profíci.
K zamyšlení
Jsou horolezci jediní vrcholoví sportovci?
Je to tak, že jedině oni dosahují vrcholů a o ně usilují? A co ti, kteří chodí do lesa s žíněnkami na zádech? A plavci? A vůbec třeba hráči kolové? Jak ti k tomu příjdou?
Makat! Nééé, klikat!
Abyste letos na skalách něco vylezli a zase se posunuli o kousek dál, je potřeba trochu máknout.
Není třeba speciální trénink. Jasně, že na lezení se nejlépe trénuje lezením. To je jasný fakt. Když se však nedostává čas, alespoň se udržujte cvičením, protože klikání myší z vás lepšího lezce neudělá. Ani kdybyste na lezci.cz psali sebedelší a oduševnělé komentáře, prsty vám z klávesnice nezesílí.
Nákup na e-shopu
Věci, které si nemůžete osahat, nebo si vyzkoušet se nakupují těžko. Stejně jako zajíc v pytli. V momentě kdy vám domů dorazí balík, může vás čekat nepříjemné překvapení.
Prvním předpokladem jak se takové situaci vyhnout. Pečlivě číst popis produktu a technické parametry. Mrknout na recenze či zkušenosti jiných. A pak teprve objednat. Kdo by chtěl po dešti reznout pod převisem?
Něžně sněžně
Opravdová skialpová sezona teprve začíná a vy jste se rozhodli, že vyrazíte se svoji dívkou na pásy.
Pamatujte, že vaše tempo štvaného chrta nemusí dívce vašeho srdce vyhovovat. Zkuste nejprve utlumit v sobě sportovní ambice a více se věnujte společnici na lyžích než vlastní tepovce. Teda jestli nemáte v úmyslu svoji dívku od skialpů úplně odradit a vyrážet na hory jenom s partičkou kamarádů. Je to na vás.
Sněžně prosím
Sníh. To je to co potřebujeme. Žádná zima není tak hrozná, aby nemohla být ještě horší. Takže i zde platí dvojnásob pořekadlo: „Kdo se nespokojí s málem, nemá nic!“
Letos jsme se asi tady v Krkonoších za sníh dostatečně přimlouvali a my měli hodně radosti. V Krkonoších bylo báječně a Krakonoš nám nadělil pořádnou kupu bílého zlata.
Damski ski
Oblečení pro dívky by mělo být pohodlné a taky by mělo hezky vypadat. Kromě toho by ještě mělo být funkční. V nabídce Direct Alpine najdete takových kousků pro dívky a ženy několik. Například: Kalhoty CASCADE LADY. Takto vybavená skialpinistka lépe snáší rozmary počasí a někdy i partnera. A když je na tom lépe než on, při čekání na vršku ji kromě termosky a dobrého pocitu zahřeje i bunda SELLA.
Pivní skialpinisté
Kdo by se netěšil po štvanici do kopce na jedno orosené. Máme to rádi takřka všichni. Moje zkušenost z posledních sezon je s pivem na túře asi taková.
Když vím, že mě ještě čeká šlapání, pivo si zpravidla nedávám. Těžknou mi nohy a nechce se šlapat. Před sjezdem to také s pivem nepřeháním, jelikož mám rád koncentraci a jasnou hlavu. Preferuji pivo až na chatě večer. Dokonce mi pivo hned po túře doporučila fyzioterapeutka. Říkala mi: „Přes den se moc nepije a je nutno tělo, včetně kloubů a šlach zavodnit". A pak se na podlaze v „matratzlagru“ trochu protáhnout, abych další den zase fungoval. Ne natáhnout na postel a spát. I když někdy bych moc rád. Jak to máte s pivem na horách vy?
Skizážista
Objevil jsem úplnou díru na trhu služeb. Nikdo nenabízí služby odborníka na oblečení na lyže či skialp. Někdo, kdo vám poradí co na sebe, aby vám to ladilo k vlasům, barvě helmy či lyží.
Kromě barvocitu by měl takový „vizážista“ rozumět také funkčním materiálům a znát jejich výhody. Dále bych předpokládal, že takový specialista zná trendy a sleduje cvrkot.
Já osobně bych Direct Alpine doporučoval.
Armáda s pásy
Je to tak. Skialpinisté se do Krkonoš vrhli jako nějaká armáda. Armáda s pásy. Jsou dny, kdy se běžky na boudách krčí před lyžemi skialpinistů. Armáda spásy pomáhá lidem a příslušníci Armády s pásy by si měli pomáhat taky a vzájemně si neškodit.
A to hlavně tak, že budeme dodržovat, jak jen to půjde pravidla a nebudeme provokovat ochranáře. Například tím, že v pravé sobotní poledne a za pěkného počasí budu stoupat Kotlem. Tam posvačím a sjedu zase zpátky. Jo a další věc. Na horách se zdravíme. Myslím si, že nás není ještě tak moc, abychom si nestáli za pozdrav.
Když ujede lyže
Skialpová sezona je na vrcholu a my máme pro vás jednu cennou radu. Ta rada má cenu lyže. Po výstupu na kopec či sedlo, odkud plánujete sjezd, nezapomeňte na to, že když odlepíte pásy a položíte lyži na sníh, může vám odjet do údolí. Zvykněte si aktivovat před slepováním pásů brzdičky nebo lyže zapichovat či pokládat vázáním na sníh – skluznicí nahoru. Myslete na to, ať nemusíte jet z kopce na tzv. koloběžku nebo jít pěšky.
Skalní skialpinisté
Skialpová sezona je na vrcholu, stejně jako vy. Často. Pak se z něj musíte nějak dostat. Když je sněhu málo, někdy trefíte lyžemi kámen. To zabolí. Skialpování při nedostatku sněhu je určeno jenom pro pravověrné – skalní skialpinisty.
Těšení na léto
Tak aby už bylo léto a my mohli vyrazit do Skaláku. Místní pivovary by nás mohli překvapit novým pivem speciálně uvařeným pro nás horolezce.
Co by to mělo jako být? Netloustlo by se po něm, dodávalo by kuráž, nezpůsobovalo bájnou vzpomínkovou lživost, sílily by po něm prsty, hasilo by žízeň a přinášelo přízeň u žen?
Švýcarská mašina
Tak už to vypadá, že věhlas téhle lezecké mašiny ze Švýcarska, doletěla už i do Mongolska. Místní chtějí, aby se o nich mluvilo. Zaměřili se na nejbohatší zemi v srdci Evropy. Navíc neutrální, takže si to s nikým nerozhází.
Vymysleli, že pozvou Ueliho Stecka do Mongolska a na jeho počest přejmenují i svoje hlavní město. To by mohlo bohatým Švýcarům, kteří nemají hluboko do trezoru zalichotit. A mohli by tak pustit chlup nebo začít alespoň začít stavět lanovky či pomoct vykopat pořádný tunel.
Magický písek
Ani když budete hoblovat překližku jako elektrická myš nebo rvát dírky na vápně jako v Action Directu před zraky své vyvolené, nedosáhnete tak jistě kýženého výsledku jako při lezení na vybraných pískovcových lokalitách.
Je v těchto skalách ukryto nepopsatelné a tajemné kouzlo, nebo je to uloženo někde v nevědomí dívek a žen? Je to nějaká záhadná síla, která pudí ženy po lezení na tyto skalní věže k tomu, aby se vám vrhaly do náručí a podlehly vám? Proč to tak funguje, nikdo neví.
Jistota je kulomet
Poslední hlášky při lezení. Tady je další z nich. Při lezení se ujistěte, že si s parťákem na laně rozumíte a máte jasno, že jste jištěni.Nejhorší co můžete slyšet jako odpověď na vaše „LEZU!“ je „ZRUŠ!“.
Na písku
Poslední hlášky při lezení. Tady je další z nich. Osazování fixního jištění je třeba věnovat pozornost. Nejlépe to umět a být proškolen. Nechme to na těch, kteří tuto bohulibou činnost provozují a vyměňují staré jištění za nové nebo to zkrátka umí.
Bez zkušeností se raději do lepení fixních kruhů a borháků raději nepouštějte. A to i přesto, že trpíte fixní představou, že na tom nic není. Z této představy by vás mohlo rychle vytrhnout vytržené jištění!
Proč sólolezec nechodí do kostela?
Samozřejmě, když se rozhodnete, že vás už lezení na laně nebaví nebo nemáte kamarády, uchýlíte se k sólování. Má to nesporně svoje výhody. Potřebujete minimum matroše. A s nikým se nemusíte domlouvat na lezení.Na jedno však nezapomínejte: „Sólolezení je seriozní podnik, protože můžete být seriózně mrtví!“
Spárou s párou
Když máte takovou ukrutnou sílu jako Chuck Norris, vylezete všechno. A tak Chucka pozvali, aby vylezl ukrutně těžkou prstovou spáru na jednu jinak úplně hladkou věž, která sklepla všechny známé lezce. A co se nestalo?
Chuck tak zabral, že z prstové spáry udělal klemovačku, pak se do toho opřel a spáru roztáhnul na žábu. Pak na motýla, na ropuchu a na kuřecí křidýlko. V polovině už to bylo na klíč. Když se do toho opřel i nohama na sokola, spára se zvětšovala. Pod vrškem už to bylo na rozštěp. A na závěr na rozpor s nataženými prsty. Na samotný vršek se vyšvihnul kopem s otočkou. Do teď nemá tato spára mezi novými dvěma věžemi opakování. A co vy? Troufnete si?
Franta z hor
- Vidíš ten vrchol? Na něj vede zezadu severka. Tak tu jsem vylezl a nikdo neřekne: „Franta, ten co vylezl severku.“
- Vidíš tu chatu? Tak tu jsem postavil já a nikdo neřekne: „Franta, ten co postavil chatu.“
- A pak jednou ošukáš kamzíka …
Na ledech
Poslední hlášky při lezení. Tady je další z nich. Jestli začne mrznout, vyrazte na ledy. Co mě na lezení v ledu nejvíce fascinuje? To, že lezete po něčem, co v létě teklo do údolí. Pak přijde podzim, začne se ochlazovat a jednoho dne se začne dělat led. Prvně nenápadně a pak se to všechno spojí a vytvoří se linie. A to je vaše chvíle. Do zbraně!
Když je kosa
Znáte ten pocit. Kosa jak z nosa. Mrazivý vzduch vám proudí krkem a pálí vás až v plících. Sníh pod nohama křupe. Jste venku. Okolo vás sníh. Jste na horách. Tak to je. Tam bývá v zimě zima.Na zimu se dá připravit. Před horkem neuniknete. Už nemáte co sundávat. Když je zima, můžete se přiobléknout. Dát si nějakou teplou vrstvu (tzv. zateplovačku). Ta má místo v batohu vždycky. Hodí se, když se čeká nebo když se fakt okosí.
A když se to vůbec nedá vydržet, jde se na chatu. Tam je vždycky teplo a vůbec nejtepleji je v koutě. Tam je 90 stupňů!
S ženskýma
Někdy je to těžké. S nimi to nejde a bez nich taky ne. Naše ženské jsou opravdovými anděly. Když potřebujeme někam odjet do skal nebo na hory, nakonec je stejně ukecáme, protože vědí, že by to s námi nevydržely.A taky by nedaly, se na nás celý víkend koukat, jak se trápíme. Někdy to taky necháváme na poslední chvíli. Akci nahlásíme těsně před odjezdem. Tato taktika spočívá v jednouchém předpokladu, že bude o to kratší čas naštvaná. Znáte to? Taky ji využíváte? Nebo máte ještě jinou, lepší taktiku?
Švýcarská mašina
Kdo by neznal Uliho Stecka? Je to švýcarská mašina, která maká a funguje stejně dobře jako hodinky. Švýcarský. Samozřejmě. Tomuto chlapíkovi se podařili rychlopřelezy alpských severních stěn.
Vylezl na všechny alpské 4000ky. Je k nezastavení. Sem tam mu někdo šlape na paty nebo ho předhoní. Těžká věc. Uli udal směr a rychlost. Na ostatních je buď zlepšit jeho výkony nebo vymyslet něco nového. Nějaký nápad?
Se psem
Tak se někomu může zdát, že je venku hnusně a už se nedá nikam jít nebo prožít nějaké dobrodružství. Někdy se říká, že není špatné počasí, ale oblečení. O tom asi v Directu ví své. Většinou je to však o chuti či o vůli vyrazit nebo si udělat čas. Jak tedy vyrazit ven?Nejlépe je mít dobrého parťáka, který i když řeknete, že by psa nevyhnal, zaštěká a jde se! A když vrtí ocasem, je vidět, že je spokojený a na vycházku s vámi se těší.
Totes Gebirge
Až se vydáte do Mrtvých hor, vězte, že nebyly tyto krásné hory, vždy mrtvé. Místní vzpomínají, že ještě před zimní dovolenou americké akční hvězdy Chucka Norrise v roce 1955 bylo všechno v pořádku.Chuck Norris zapomněl, že má na nohou žiletkově nabroušené 2 metrové fošny (jak tomu tenkrát bývalo) a udělal od samé radosti na černé sjezdovce kopačku s otočkou a bylo. Hory to nedaly.
Lezení s machem (mačem)!
Letošní závěr prázdnin je opravdu teplý a máča je při lezení opravdu třeba. Pouze tam, kde je to samozřejmě povoleno. Třeba jako ve Španělsku.
Tam se leze s máčem, ale i s machem neboli s mačem.
Jedná se totiž o španělský výraz pro chlapskost, asertivně až agresivně maskulinní způsob chování. Takže až půjdete do skal a vaše parťačka na laně odmítne lézt s mačem, ujistěte se, zdali jste před lezením neměli nějaké silácké neboli „machistické či maskulinní“ kecy. Protože je docela možné, že pytlík ji v zásadě nevadí, ale nechce lézt s vámi.
Hadice
Poslední hláška při lezení může být i tato. Na vyhřátých skalách vás může překvapit had. Jediným jedovatým hadem u nás je zmije. Zmije obecná (Vipera berus) je had z čeledi zmijovitých.
Jde o nejrozšířenějšího hada na světě, přesto v ČR je zmije obecná kriticky ohrožený druh. Je nejseverněji žijícím hadem vyznačujícím se extrémní odolností vůči chladnému počasí a jediným jedovatým hadem v Česku a v řadě dalších států v severní části severní polokoule. Její jed je vysoce účinný na malé hlodavce, ovšem má ho jen velmi malé množství, takže za normálních okolností její uštknutí život člověka neohrozí – riziko představuje pouze pro alergické jedince, malé děti a staré a nemocné lidi.
Takže bude pro vás horší leknutí než uštknutí. Jedině když u toho pustíte chyty, můžete vážně zaplachtit. To by tedy mohlo být to nejhorší, co si můžete odnést ze setkání s hadem. Jakýmkoliv.
Rozlez!
Taky to děláte? Rozlézání na lehčích cestách? Nebo to rovnou nakulíte do nějaké pálené cesty?Já mám na Prachově takový zvyk, že se rozlézám rovnou na jedenáctkách. Už jsem s tím vyděsil nejednoho spolulezce. Nejsem tak dobrý lezec, ale většinou na Prachov chvátám a do oblíbené oblasti pospíchám. A po zaparkování u Turistické chaty musím zklidnit. Neběžím hned do skal, ale dám si jedno na uklidnění. Probereme plán a vymyslíme, kam se dneska půjde.Než dorazíme do skal, pivo je fuč. První desítku nebo jedenáctku už máme za sebou a můžeme nastoupit do těch našich kvaků.
Jak to děláte vy?
Už jsem v dobrým!
Kolikrát jste to už slyšeli?
Většinou se nám po chvíli napětí, na štandu nebo při jištění pod skálou, uleví. Lezec do této chvíle nervózně přešlapoval na místě nebo zakládal smyčku, která by nebyla dobrá ani na pověšení batohu. Dlaně přestanou svírat lano tak mocně. Na chvíli se podíváme dolů a narovnáme si namožený krk.
„Uff. Tak tam snad dneska dolezeme. Teď už to půjde rychle“, řeknete si.
Pozornost malinko povolí a může se stát neočekávané. Návrat vzduchem.
Proto i v lehkém terénu jako jističi dávejte stále bacha a jako lezci neříkejte „Hop!“, dokud nejste zajištěni na vršku nebo nestojíte zpátky pod nástupem.
Bez pussy to na vršku nejde!
Je to nepsaná klasika. Když vylezete s kamarádem na vrchol věže, vrchol či kopec, podáte si ruce. Když je s vámi dívka, po vrcholu přichází zpravidla pusa.
Už tomu bude nějaký pátek, kdy jsme se dozvěděli od našeho pana prezidenta, že anglické slovo „pussy“ znamená „kun**“. Takže bacha pánové horolezci, až budete vysvětlovat nové spolulezkyni, která tyto zvyky ještě nezná, že bez „pusy“ to na vrcholu skalní věže nejde, abyste místo sladké odměny na tvář, nedostali přes ni.
Dusná atmosféra!
Někdy může na akci nebo na expedici panovat dusná atmosféra. Lidé jsou na dlouhých výpravách vystaveni různým tlakům. Pobývají společně ve stanech, dopravních prostředcích, na laně nebo na pochodu. Tráví společně veškerý čas. Takové dusné atmosféře se říká „ponorka“.
Dusná atmosféra však může panovat i ve stanu ve kterém si vaříte.
V malém prostoru hučí vařič. Na něm se připravuje jídlo nebo voda na čaj. Palivo života. Něco co vám umožní další den vyrazit dál. Žvanec, který zažene vlčí hlad. A vody ze sněhu se musí přeměnit opravdu hodně. Zahnat horskou žízeň je makačka. Večerní vaření je zaměstnání na celý večer. A vařič hučí a dělá svou práci. A v tomto okamžiku může nastat problém. Vařič si kromě paliva bere i váš vzduch - kyslík, který máte ve stanu. Čím více se vaří, tím panuje ve stanu dusnější atmosféra.
Při vaření nezapomínejte větrat a dopřávejte si kyslík. Pro vás i pro váš vařič. Nebo budete na vaší výpravě opravdu hodně „otrávení“.
Diretissima znamená přímý směr!
Nechte z vrcholku hory skanout kapku. Její dráha určuje ideální směr. Jednu dobu bylo lezení a vytváření takových přímých a nekompromisních směrů populární. Považovalo se to za ideál. Někdy samozřejmě na úkor linie či logice. Dodnes najdete ve spoustě průvodců cesty, které se pyšní přídomkem Direttisima či Direttissima. Každý velký alpský kopec či stěna takový zářez má a podepisovali se pod něj zpravidla ta největší lezecká esa doby. Stejně tak i DIRECTALPINE si jde svým směrem. „Directem“, tedy přímo. Firma, kterou zakládali a dodnes ji tvoří horolezci, tomuto výrazu dobře rozumí. Proto ta Directissima.
Ledovec na konec!
Dnešní obrázek je ze seriálu „Poslední hlášky“.Chystáte se do Alp za kopečky? Tak to na většinu opravdu těch vysokých budete muset překonat ledovec. Ten bývá na začátku sezony zasněžený a nikde nejsou patrny žádné trhliny. Ony tam však jsou!
Stačí, když na stejné místo dorazíte na podzim a můžete porovnávat. A taky se trochu děsit, kde všude ty díry do ledu jsou. Proto si osvojte navazování na ledovci a případně nacvičte i vytažení z trhliny. Lepší než recitovat metodické poučky, je lepší praktický trénink. Nejlépe pod vedením někoho, kdo to umí.
Nejvyšší hora Španělska?
Věřím, že při luštění křížovky nebudete mít problém ani tak s Elbrusem (5642 m.n.m.) jako spíše s horami ve Španělsku.
Pojďme se podívat tedy na tu nejvyšší. Víte, která to je? A jak se liší ta pevninská od nejvyšší hory španělského království?
Pico de Teide 3718 m.n.m (nazývaná také jako Teide, Mount Teide nebo Pico del Teide) je sopka nacházející se na ostrově Tenerife, který je největším ze sedmi Kanárských ostrovů ležících nedaleko severozápadního pobřeží Afriky.
Pico de Teide je nejvyšší hora Španělského království (nejvyšší horou pevninského Španělska je Mulhacén, 3479 m) i všech ostrovů v Atlantském oceánu a zároveň třetí největší sopka světa (měří asi 7000 m od úpatí na dně oceánu).
Zdroj: cs.wikipedia.org
Takže až budete luštit křížovku nebo ještě lépe plánovat výpravu na nejvyšší horu Španělska, zvažte, na kterou z nich chcete vylézt a jak vysoko se chcete dostat.
Výpravy nalehko!
Svět je plný technologií. Létáme na měsíc a někdy i na dýl :-). A na ten Měsíc už vlastně dávno ne. Nějak jsme se, jako lidstvo zasekli a nevíme jak dál. Pořád se taháme s těmi pivy, ať už v plechu, v PETkách nebo i ve skle.A kolik by se dalo ušetřit energie, kdyby se dalo do hrnečku trošku šumáku, přidala by se voda ze studánky nebo z ledovce a bylo by pivo. Před akcí by si horolezec koupil 10 sáčků Rohozce či Konráda, aby se mu v cizině nestýskalo a na lehko by pak i se zásobou vlastního piva razil do hor či do divočiny.
Na druhou stranu, když si představím, že bych přišel o to těšení se na jedno orosené po škrábání se nějakou spárou, stoupání na chatu nad ledovcem, po stání v pedálech nebo pádlování řekou, raději šumáky oželím.
Ať tedy technika, technologie a vědci raději vymyslí PETky, které když je hodíte do báglu, cinkají jako lahváče. To by byl vynález. To by byl pokrok.
Krucipísek!
Znáte to. Po dlouhém nezajištěném úseku se objeví místo, kam můžete vložit smyčku. Vzhledem k tomu co máte za sebou se vám uzlík jeví jako „vagón“. Máte z toho takovou radost, že se s tímto pocitem podělíte i s jističem.Ten se taky většinou uklidní a už si nepředstavuje, jak běží do hospody pro dveře, které vysadí z futer a chvátá pro vás zpátky s hordou „záchranářů“.
Nespoléhejte však jenom na jednu smyčku. Ani v lehkém terénu. I ta nejtutovější smyčka je jenom smyčka. Tak aby zvolání „Mám tutovici!“ nebylo vaše poslední, vám přeje
Chuck Norris dělá všechny shyby!
Ať už jsou Adam Ondra nebo Martin Stráník silní jak chtějí, vždy se najde alespoň jeden „člověk“, který bude mít vždycky navrch.
Chuck Norris dělá vždy všechny shyby. Když shybuje, přitahuje hrazdu i se zdí k sobě. On zůstává na místě. Když dělá kliky, odtlačuje od sebe zemi. Paradoxem však zůstává, že Chuck Norris vůbec nepotřebuje cvičit.
Vy ale nejste Chuck Norris! Takže, jestli si chcete na skalách něco vylézt nebo se chcete letos opět pohnout z místa, vezměte si raději příklad z Adama nebo z Martina. Lezte, cvičte, posilujte a hlavně se u toho bavte.
Tohle lezou báby s nůší!
Kolikrát jste už tuhle hlášku slyšeli? Pravděpodobně to dopadlo všechno dobře a vy jste cestu vylezli nebo včas zabalili. Takže to nebyla hláška poslední.
Takhle se zkrátka ze spodu volá (v lepším případě ze shora), aby se lezci dodala kuráž a přesvědčil se o tom, že na to má.
Napadlo vás, že by to opravdu mohla lézt bába s nůší? A věřili byste, že tomu jednou opravdu tak bylo? Karel Bělina si tohle legendární zvolání vzal k srdci. Sehnal nůši a vydal se do skal. Jestli se mu lezlo lépe, nevíme. Dochovala se jenom fotografie a jednou za čas v hospodě, když se vzpomíná, určitě tento příběh ožije. Jako v legendách.
Začíná jaro a vyráží se do skal. Takže bacha. Lesy a skály jsou plné skvělých babek s nůšemi na zádech. Celou zimu netrénovali a pořád lezou lépe než vy!
Foto: Karel Bělina, foto zdroj: LKP
To se u nás skáče!
Začíná lezecká sezóna a brzy se otevřou skalní města Českého ráje a Polické pánve. Vás to vytáhne ven a začnete se škrábat na skalní věže. Zapisovat se do vrcholovek „Hore zdar“, jak jinak. Abyste se mohli vydrápat na další věž, musíte se nějak dostat dolů.
V každém případě nic nezkazíte, když si na konci lan uděláte uzly. Ono totiž, když si spletete 60ku s 50kou, prodloužíte svůj skok o 5 metrů!
Přijeď! Zapaříme!
Pamatujete na dobu, kdy jsme žasli nad vysokým číslem vodního sloupce u „goráčovek“? Byli jsme fascinováni technologií a vlastně jsme pouze obdivovali pláštěnky do deště jako technologický zázrak. Vůbec jsme se nezajímali, jak ta bunda či kalhoty propouštějí vodní páry a jestli se v ní dá vůbec hýbat.
Dneska se už situace trochu změnila a my už nehoníme tak čísla vodního sloupce, ale zajímáme se o vodopropustnost. I když i ta nás při přepočtu vodních par na metr čtvereční za 24 hod. umí řádně potrápit. Neumíme si odpovědět na to, jestli krejčík spíchnul moji bundu z čtverce metr na metr a jestli se v ní budeme pařit celý den.
Někteří výrobci uvádějí u svých materiálů další pomocný údaj – RET, která vyjadřuje prodyšnost látky (energii), která je nutná k odpaření určitého množství vody při jasně specifikované teplotě a vlhkosti. Čím je hodnota RET nižší, tím je látka prodyšnější.
Prodyšnost je velmi závislá na klimatických podmínkách, vaši zátěži a dalších faktorech (Například batoh na zádech vám ubere značnou část plochy k odpaření. Napadlo vás to?). Prodyšnosti samozřejmě výrazně pomáhá odvětrávání, nebo když si bundu zkrátka sundáte.
Ani stejně tak nám dané číslo nic neříká a my si musíme pomoci tabulkou nebo srovnáním jednotlivých materiálů.
RET < 6 – velmi dobrá (< 20 000 g/m2 x 24 hodin) - například bunda GUIDE
RET 6 – 13 – dobrá (9000 – 20 000 g/m2 x 24 hodin)
RET 13 – 20 – uspokojivá (5000 – 9000 g/m2 x 24 hodin)
RET > 20 – neuspokojivá (< 5000 g/m2 x 24 hodin)
Takže už od teď, řádně poučeni, nemusíte jezdit do přírody „zapařit“.
P.S.: Oblečení značky DIRECTALPINE dosahuje vynikajicích hodnot RET.
Například jedna z nejprodávanějších svrchních ochranných bund GUIDE - u té byla laboratorním testováním (Laboratoř Textilní Fakulty, Technické Univerzity v Liberci) naměřena hodnota RET: 3,27 (39 000 g/m2 x 24 hodin) GUIDA můžete vzít na všechno, dýchá, nepromokne a jen tak se mu něco nestane ;-). Na obrázku starší model bundy.
DIRECTOSAURUS
Directalpine všude, kde se objeví, zanechá stopu. Jeho design je unikátní a snadno se zapamatuje. Není fádní. Ekologickou stopu se však snaží minimalizovat a proto drtivou většinu svých výrobků vyrábí v Česku nebo v Evropě.
A ta stopa v hlíně? Všimli jste si? Původní logo firmy Directalpine, kterou známe někteří jako kuřecí pařátek nebo 5 buřtíku už není. Od roku 2014 už používá Directalpine nové logo.
"Když si sám ušiješ sedák...vydrží ti až do smrti" :-)
Doba kdy jsme sami doma nebo v práci vyráběli vařiče, hexy z matek nebo z hliníkových profilů, šili spacáky, batohy nebo „bonekanové“ bundy či kalhoty z „šusťáku“ je pryč.Byli i takový, kteří si troufli na sedáky a smyčky. To už byli většinou šikovní a podnikaví lezci, kteří později založili firmy a lezecké značky.
Takže vlastně kdyby nebylo takových nadšenců, možná by ani ten DIRECTALPINE nevzniknul. A to by bylo škoda.
Jaké je poučení z dnešního obrázku?
Používejte certifikované vybavení. Výrobci horolezecké vybavení testují, mají zavedené kontrolní postupy kvality výroby a ručí za to, že vám sedák či lano bude dobře sloužit. Neručí však za to, že vám bude sloužit až do smrti.
Takže hlavně to lezecké vybavení (lano, sedák a smyčky) kontrolujte a někdy i vyměňte. Po jak dlouhé době? Čtěte návody, tam se to dozvíte.
Zvláště když se vám už jisticí oko zdá prodřené, neopravujte ho páskou. Na staré a prodřené lano uvažte kozu a na propilované karabiny si dejte klíče od auta. To je totiž COOL.
Auto symbol outdooru!
Jak jinak vyrazit do přírody než autem. Je to nejrychlejší a při dnešních cenách za pohonné hmoty i docela levné. Přesto může mít cesta vlakem nebo autobusem svoje výhody.
Cestování veřejnou dopravou může to být pro vás nový zážitek. Možná, že někteří z vás ani nikdy vlakem nejeli. Zeptejte se vašich rodičů a zkuste to.
Odpadnou vám starosti s parkováním a strachy o auto vůbec.
Navíc si po lezení můžete v klidu dát pivko a spláchnout tak celodenní prach a písek.
Když to bez auta nejde, jezděte alespoň ve více lidech.
Parkujte tam, kde se má. Nelegální parkování bývá trnem v oku domorodců. Parkování vadí lidem více než samotné lezení po skalách.