S novým e-shopem jsme snížili limit na dopravu ZDARMA od 1 500,- Kč (SK 60 Euro)

Engelberg - freeride & skialp

23. ledna 2019

 Horský vůdce Zdeněk 'Háček' Hák doporučuje svou oblíbenou lyžařskou oblast.

Engelberg - freeride & skialp

14441

Začátek sezony obligátně v Engelbergu.

Určitě existují v Evropě i lepší střediska na freeride a skialp, než je švýcarský Engelberg, ale máme historicky potvrzeno, že pokud sem v lednu vyrazíme, nikdy nás nezklame. Prostě sázka na jistotu!!

Když nevíš, počkej na Švéda!

Středisko je velmi oblíbené u švédských freeriderů, kteří zde tráví velkou část zimy, než se přemístí do svého „domovského“ Chamonix. A protože kromě ježdění nemají co na práci, tak znají místní podmínky snad lépe než domorodci. Za vše hovoří můj letošní zážitek z kabinky, kdy s námi jel kluk z horské služby a místní se ho ptali, jak to nahoře vypadá. Dole totiž již několik dní visela „čtyřka“ a přes noc znovu nasněžilo. Nicméně ty nejklasičtější sjezdy jsou ježděné prakticky každý den, proto jsou i přes „čtyřku“ relativně oukej!  Jednohlasně ale dodal: kluci, stejně tam ale nechte najet první ty švédský kavky, to je tady největší jistotka.!!! :-)

14438

Pozor na Laub!

Pokud si zadáte do vyhledávače engelber/freeride, najdete si spoustu užitečných informací včetně Avalanche buletinu, vyznačených freeridových tras, nebo klidových zón se zákazem lyžování (tzv.Wildruhe zone). Všechny klasické směry, jako je Steinberg, velký a  malý Sulz, či Steintäli se dají víc než doporučit. Pokud si chcete užít vzdušný sjezd s velkou expozicí a převýšením 1100 v.m. , nemůžete vynechat Laub. Celou stěnu máte možnost zahlédnout už při jízdě kabinkou ze spodní stanice z Engelbergu nahoru na Trübsee, přes které vedoucí lanovka rozděluje středisko na dvě části, Titlis a Jochstock. Zatimco horní ledovcové části nejsou tolik náchylné na změny teplot, u Laubu si dávejte pozor na náhlé oteplení a to i v průběhu dne. Jelikož je spodní část v pouhých 1300metrech, je na oteplení velmi náchylná. V Laubu laviny padají, většinou právě jen v důsledku silného sněžení a náhlého oteplení. Pak ale jde většinou o fatální lavinu velkých rozměrů. Obecně je bezpečnější pravá část svahu z pohledu shora.

14439

Galtiberg

Pro opravdové fajnšmekry je tu pak sjezd z konečné lanovky na Titlis až dolů do Engelbergu. Celých 1900 výškových metrů. Platí o něm ale totéž co o Laubu, jen je orientačně poměrně náročný. Bez znalosti trasy a za horší lavinové, nebo povětrnostní situace ho určitě nepokoušejte. Za ideálních podmínek, jde ale o nejepičtější sjezd v oblasti.

14437

Kam do mlhy?

Pokud sněží a je snížená viditelnost, není tu tolik bezpečných lesů  kde si můžete dosyta zařádit a neschytat tučnou pokutu. Jedinou variantou je jezdění přes údolí ve středisku Brunni. Nevýhodou je, že ty nejlepší sjezdy končí až dole v Engelbergu, kde ještě začátkem ledna nemusí být stabilně dostačující vrstva sněhu. Pokud ano, jde o plnohodnotný freeride po loukách a v lesích.

Kam na skialpy

14436

Až na to, že zde končí věhlasná Urner Haute route (o té zase příště), nejedná se o klasickou skialpovou lokalitu. Nejvetší místní peckou je tůra okolo Titlisu, kde si i zaslaňujete a hlavně si užijete parádní sjezd kolem Grassen Biwaku až dolů do Engelbergu. Ani další tůry nejsou úplně pro začátečníky a bez lana, maček a cepínů se rozhodně neobejdete. Tůry na třítisícový Chlyn Wendenstock, nebo Gross Wendestock však stojí zato. Doporučuji ale spíš pro jarní období. Za stabilnějších sněhových podmínek.

Kde se ubytovat a kolik stojí lanovky?

Denní skipas 65 CHF. Ubytování mohu doporučit u Čecho-Švýcara Tomase, ve stylové, 300let staré chalupě na Klondajku. Tomas je syn českých emigrantů, který se už  narodil ve Švýcarsku, ale perfektně hovoří česky. Navíc vaří vlastní výborné pivo a Čechům dělat lepší…jak se to žekne…jooo, cena! (tel. +41763089609) 

Oblečení:

Hardshellová bunda DEVIL ALPINE Hardshellové kalhoty DEVIL ALPINE
14434 14435

Zdraví "Háček"

14440