"ZOBAN"
Radek se narodil 1978. Je horský vůdce od roku 2006, učitel horolezectví a skialpinismu.
Od roku 1996 do roku 2004 byl členem reprezentace alpinismu ČHS. Od roku 1999 je Radek jedním z hlavních organizátorů horoškoly H.O. Lokomotiva Brno. Je také předseda H.O.Lokomotiva Brno. V Brně provozuje v rámci Hudy lezeckou stěnu.
Radek je táta dvou rozpustilých kluků a v mezích možností zodpovědný živitel rodiny, jak se sám označuje. I přes veškeré aktivity, rodinu a pracovní vytížení se stále snaží nerezignovat i na vlastní lezecké a skialpinistické ambice.
Radek vyrůstal v prostředí horské služby na Pradědu. Soudě podle vyprávění, byli všichni kolem velcí horolezci. Doma se potkal se spoustou knížek jako: Trůny bohů nebo Kde končí země. To jej formovalo.
V roce 1992 byla otevřená první lezecká stěna v Brně. Radek začal s vedením dětských závodních skupinek s Honzou "Drobkem" Krchem. Pak přišly první výstupy. Sám píše, že tak nějak toužil po sobě zanechat "nesmazatelnou stopu". Přišlo uvědomění, že zkrátka chce být v horách co nejvíce, protože mu dávají něco, co svět "dole v údolí" nemá.
Postupně se posunul z pozice instruktora v horolezeckém oddílu Lokomotiva Brno i k vlastním komerčním aktivitám. Česká republika mu začala být těsná a přišlo zjišťování, co je vlastně potřeba k vedení a výuce horolezectví v Alpách, a tedy logické směrování k licenci horského vůdce IFMGA/UIAGM/IVBV.
Vzhledem k tomu, že posledních deset let má na starosti HUDY stěnu Brno, tak se vodění stalo odpočinkem a jeho koníčkem. Lezení a skialpy jsou pro něj tím nejlepším odpočinkem a zejména v poslední době, kdy spoustu volného času může trávit společně s "Juniorem".
Další doplňkovou zábavou je pak organizace ledolezeckých závodů Českého horolezeckého svazu, budování a provozování tréninkového centra ledolezení na obtížnost na pilíři v Brně spojené se starostí a organizací závodní ledolezecké reprezentace.
Radek zkrátka nevydrží bez dalších výzev a nových projektů.
Přehled vybraných výstupů:
- Každoročně strávené ve skalním a horském terénu více jak 150 dní, kdy letní destinací je Chamonix.
- Poslední roky tvoří velkou část zimní sezony zajímavé skialpinisté přechody, heliski ve Švédsku a pokud to volný čas mezi závody v ledolezení dovolí tak lezení kdekoli po zmrzlé vodě.
- Letní destinace Chamonix pak určuje samozřejmě několik výstupů na Blanc (chodím max. 5, ne víc) a zbytek je věnován zajímavějším a velmi často pro mne novým výstupům v masivu. V posledních letech s ohledem na oteplování spíše skalním, ale na Oranževé Montblanské žule se to dá.
- Za největší úspěch pokládá, že pořád leze, lyžuje a baví hot to čím dál víc + doposud se mu za celý život podařilo vyhnout se neplánovanému bivaku (jen párkrát po celou noc lezl).
Nejvýraznější výstupy:
- Tengi Ragi Tau south 6.180 m – prvovýstup „Like a Dhal Bhat“ ED/7-/75°
- Kongde ri Nup 6.035 m prvovýstup SV pilířem „Cheap wine“ ABO/A2/80° , výstup roku 2001,
- Kongde ri Lho 6.192 m – prvovýstup JZ pilíře TD/5/75°
- Bergell - Val Qualido, prvovýstup Time to leave 9- PP
- Petit Dru - Pasage cardiac ABO-/7a+/A2 jednodenní přelez
- Grandess Jorasses – zimní výstupy Croz spur direct ED/5c/WI4, Linceul TD/4a/WI3
- Matterhorn – severní stěna cesta Schmidtů ED/5a/M5
Celkem více jak 400 skalních a mixových výstupů v oblasti Mont Blanc až do obtížnosti 7b (oblíbená destice satelity Taculu a Envers), ve Vyokých Tatrách více jak 400 výstupů v létě i v zimě včetně několika skalních prvovýstupů. nikdy jsem si nevedl úplně přesný deníček a čím jsem starší tak tím důležitější jsou zážitky, a ne jména a čísla obtížností.
A co říká o Direct Alpine: „Direct Alpine je pro mne značkou tvořenou lidmi, co se skutečně zabývají outdoorovými aktivitami a věci testují na sobě samých. Jsou to pro mne produkty, kde na prvním místě je účelnost a funkčnost, která mi plně vyhovuje. Neopomenutelným důvodem, proč je také to, že věci Direct Alpine jsou "made in Czech" od A do Z, takže v čem jiném by měl český guide chodit :-).“